KURZY

JÓGOVÁ TERAPIE PRO SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA se Štěpánkou

Toužíte po vnitřním klidu a harmonii? Uvědomujte si nesprávné držení těla? Snažíte se vyřešit bolavá záda a klouby, ale běžná cvičení a rehabilitace vám nepomáhají? Vnímáte, že vás stále něco žene kupředu a nejste schopni se ani na chvíli zastavit a být jen sami se sebou? Cítíte neustálý vnitřní neklid?

Náš fyzický postoj vyjadřuje i náš životní postoj. Fyzické nastavení jde ruku v ruce s duševním. Kurz jógové terapie přistupuje ke každé bytosti celostně.

Pomocí jemných cviků vycházejících z vývojové kineziologie připomenete svému tělu, jak zapínat hluboký stabilizační systém a rovnat tak páteř. Probudíte-li své končetiny, získáte opory nejen v nich, ale i v životě samotném. Jógová terapie přináší lepší uvědomování si vlastního těla a jeho správného držení. Umožňuje osvojit si výhodnější vzorce pohybu, myšlení i prožívání vlastního bytí. S oblibou říkám, že na lekcích "formátujeme naše disky". Hluboko v našem nitru přepisujeme staré programy, což přináší dlouhodobé účinky.

Vydejte se na cestu k vnitřní harmonii. Už se na vás moc těším!

Štěpánka

Pozn.: Zde se můžete v referencích dočíst, jak jógová terapie pomohla ostatním :-)

JÓGOVÁ TERAPIE PRO SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA se Stáňou

Cítíte se unavení a smutní, často vás bolí tělo od sezení nebo od jednostranné zátěže? Právě pro vás jsou mé kurzy stvořené. Lekce jsou v pomalejším tempu. Začínáme koncentrací na dech, dále pokračujeme protažením celého těla. Po zahřátí si zacvičíme krátké sestavy (pozdravy slunce) a následují výdrže v jednotlivých pozicích (ásanách) s koncentrací na dech a správné nastavení za pomocí opor (správného nastavení páteře). Každá lekce končí relaxací.

Těším se na krásné lekce jógy s vámi, Stáňa

AŠTANGA JÓGA s Monikou

Aštanga jóga je dynamickou formou jógy, která využívá propojení dechu a pohybu (vinyasa). Cvičí se v předem daných sestavách, které protáhnou a posílí tělo.

Dech určuje výdrž v jednotlivých ásánách, vede pohyb z jedné ásány do druhé. Použitím speciální dechové techniky skrze zataženou hlasivkovou štěrbinu (dech udžají) dochází k zahřívání těla. Uzavřením energetických zámků (bandhy) se vytvořená energie kumuluje a dochází k pocení a detoxikaci organismu.

Střídání předklonů, záklonů, úklonů a rotací aktivuje srdce. To pumpuje dechem okysličenou krev do svalů a orgánů, vyživuje je a omlazuje. Podobně rozproudění lymfy odnáší z těla nečistoty a zvyšuje imunitu. Pružná páteř přispívá ke zkvalitnění nervových vzruchů mezi mozkem, míchou, svaly a orgány.

Stálost sestavy dovoluje jogínovi ásány i přechody mezi nimi zautomatizovat. V průběhu cvičení se tak stále více prohlubuje koncentrace mysli na dech, bandhy a směr pohledu očí (drišti). Tím dochází k hlubokému zvnitřnění, cvičení se postupně stává meditací v pohybu, vede k sebepoznání, prohlubuje vnímání při lekci i v běžném životě.

Kurz je vhodný pro středně až mírně pokročilé, mohou ho však navštěvovat i začátečníci. Je jedno, zda je vám dvacet let či šedesát. Do sestavy zařazuji i jednoduché modifikace, při provádění ásán jemně asistuji. Každý respektuje hranice svého těla, ty se pravidelnou praxí postupně posouvají.

Moc se na vás těším a doufám, že se nám společně podaří krásné kouzlo yogy sdílet :) Monika

HATHA JÓGA s Martinou

Mám ráda plynulost, a tak i mé hodiny hatha jógy jsou plynulé. Celá lekce je vedená, to znamená, že celou dobu Vás provázím slovem, kde říkám, co máte dělat a jak. Také s Vámi cvičím a jemně doupravuji Vaši pozici, abyste poznali správný postoj a držení těla. Úvod hodiny zaměřuji na relaxaci a uvědomění si svého dechu a odpojení myšlenek od všední reality. Následuje protažení a posílení těla pomocí hlubokých vnitřních svalů. Toto je pro mne důležitá část hodiny. Posilujeme správným postojem, správným umístěním nohou, rukou, abychom posílili ochablé partie těla, které potřebujeme při ásanách, ale i v běžném životě. Pokud není tělo připraveno, není možné být v ásaně uvolněně. Ásana je uvolněná pozice, a tak pokud v pozici zatínáte zuby, máte stažený obličej, soustředíte veškerou svou pozornost jen k tomu, abyste v pozici vydrželi, není to správně. Posílením hlubokého svalstva a správným nácvikem postoje si budete moci užít ásany, které budeme spolu cvičit. Závěr hodiny končím opět relaxací.

Moje lekce jógy jsou neustálým vývojem mých zkušeností a posbíraných vědomostí, které ráda předávám.

Těším se na společné jógování, Martina

HATHA JÓGA s Markétou

Lekce Hatha jógy pod mým vedením přizpůsobuji skupině. Ze začátku dechová cvičení, uvolnění, jemné protažení, pak přichází dynamičtější část lekce, ta je má oblíbená, jako jsou například pozdravy slunce, stojné pozice, předklonové pozice, výdrže..., poté zpravidla ásany v sedě a vleže, nakonec obrácené pozice a velmi důležitá relaxace s jemnou malou masáží.

Těším se na vás,

Markéta

JÓGA PRO TĚHOTNÉ se Sandrou

Kurz jógy pro těhotné je postaven na principech kundalini jógy, která sjednocuje všechny druhy jógy. Cvičení podporují budoucí maminku k prožití vědomého těhotenství a hlubokého spojení se svým děťátkem. Praktikování jógy posilní fyzickou kondici, udrží pružné tělo a správný postoj těla a připraví ho na nejsilnější zážitek - příchod nové bytosti.

Lekce jsou dynamické, rytmické, střídající se s klidnými fázemi. Zaměříme se na prohlubování dechu a zklidnění mysli.

Těším se na vás a na naše společné sdílení a prožívání, Sandra

JÓGA PRO VITALITU A ZDRAVÍ se Sandrou

Jóga vycházející z principu kundaliny jógy, jež podporuje pozitivní myšlení, radost ze života a kreativitu.

Každá lekce má své téma, využívá terapeutické sestavy kundalíni kryjí v propojení s dechovými technikami pranajámy, relaxační pozice inspirované Jin jógou, mantry a vědomě zaměřené meditace.

Lekce Vám pomohou k pružným zádům, silné imunitě, dobře fungujícímu nervovému, endokrinnímu a reprodukčnímu systému. Otevřou Vám cestu k sobě samému, důvěře ve svou vlastní sílu, své schopnosti, nadání a umění vidět krásu v nás i kolem nás.

Kurz je vhodný pro začátečníky i pokročilé.

Těším se na vás a na naše společné prožívaní a sdílení,

Sandra

Cvičení pro správný motorický vývoj s prvky jógy (5-10 let) s Janou

Pojďme společně prožít pohyb radostně a plně, inspirovat se přírodou, pohybem v ní - zvířátky, rostlinami. Hledejme přirozenost v dětském pohybu, tak jak námi prostupuje od miminka a nechme se obohatit sílou jógy.

Lekce trvá 60 minut. Hodinu začínáme přivítáním v kruhu, představíme se, naladíme. Poté zahájíme cvičení pozdravem slunci, to je prvek, který praktikujeme vždy a stejně. Následuje blok ásan a cviků, sestavený pro děti tak, aby byl pro ně zajímavý a udržely koncentraci. Hrajeme si na zvířátka, stromy, živly a přitom uzpůsobuji cvičení poznatkům o vývoji dětské motoriky.

Každá lekce má své nosné téma - například "nožičky" nebo "rovnováha". Poslední fázi lekce věnujeme zklidnění, čteme si příběhy a relaxujeme.

Těším se na všechny :)

Jana

RANNÍ JÓGOVÉ PROBUZENÍ s Veronikou

Jste ranní ptáčata a chcete se po ránu příjemně nastartovat, protáhnout a povzbudit? Budeme společně plout v rytmu pohybu a dechu, v rytmu vinyasa jógy. Protáhneme se, posílíme tělo a mysl. Možná se i trochu zapotíme a zasmějeme :-) a ten úsměv se pokusíme udržet během celého dne!

Lekce není ani lehká ani těžká, záleží jen na vás, jak si ji vychutnáte a kolik tělu dopřejete :-) Není důležité soutěžit, zničit se, ale zkrátka si ten čas, který je jen pro vás, užít plnými doušky.

Těším se na vás, moji milí!

Vaše Veronika

PILATES s Petrou

V mých hodinách se setkáte s pilates okořeněné principy DNS a Spirální dynamiky. Je to úžasné cítit, jak pracují břišní svaly, jak máte protažené nohy, cítit svaly podél páteře… Strašně ráda bych tu radost z pohybu předala dál. Je přece úžasné, že máte dvě ruce a dvě nohy, kterými můžete hýbat a cítit pohyb až v konečcích prstů. Asi je to mojí profesí, ale vážím si každého dne, kdy se můžu pohybovat :-)

Těším se na vás, Petra

REHAPILATES s Petrou

Každý čtvrtek od 17:45 -18:45 probíhá cvičení, které skloubí prvky pilates a rehabilitačních metod. Vhodné pro všechny, ať už příznivce zdravého posilování nebo klienty s různými „potížemi“. Cílem je pochopit pohyb, naučit se správnému pohybu, mít z něj radost, vypadat a cítit se skvěle!!

Těší se na vás, Petra B.

ZPÍVÁNÍ PRO TĚLO I DUŠI s Aničkou

Nikdy jste nezpívali? Myslíte si, že neumíte zpívat, avšak toužíte po zpívání? Pak jsou tyto večery pro vás to pravé ořechové. Odhalte zázrak svého hlasu s Aničkou Noskovou, která se zabývá zpěvem a jeho vlivem na zdraví, tělo i duši, a na lidské společenství.

Tento koníček se pro Aničku postupně změnil v profesi i díky vzácné možnosti studia na "Škole odhalení hlasu" v Německu. Tato metoda má tři proudy, které se  nedají úplně oddělit: školení profesionálních pěvců, pěvecká terapie, pěvecká pedagogika. Vždy však jde o odhalení zázraku lidského hlasu. Aniččinou velkou láskou je i intuitivní pedagogika (též v rámci zahraničního studia), která je kromě jiného přínosem i pro umění pěvecké improvizace.

Terapie má úžasné účinky na zdraví člověka, je možná jako hygiena a prevence (v případě vážnější nemoci pouze ve spolupráci s lékařem). Vedlejším účinkem terapie je vždy zlepšení hlasu a schopnosti zpěvu. Tempo a možnost je ovšem individuální.

"Mým hlavním zájmem je přinést živý zpěv a hudbu do každodenního života každého člověka, který má o to zájem. Nejraději pracuji s lidmi, kteří nikdy nezpívali, myslí že nemohou, avšak chtějí."

Těším se na vás, Anička

LOONA DANCE s Katarinou

Loona dance je prožitkový taneční koncept, také ho lze nazvat tancem dělohy (lůna), je tancem Luny nebo i Chrámovým tancem. Během tančení je kladen velký důraz koncentrace na svou pánev (náš alchymický kotel, grál), na dělohu (ženské centrum síly, tvořivosti, instinktivní intuice), na své pocity (kontakt se srdcem) a přítomnost (být vědomím v těle, ne v hlavě). Pomáhají nám k tomu taneční hry, jednoduché opakované pohyby - monopohyby, které rozvíjí pravou hemisféru, uvádí nás do relaxace, klidu, svého středu a směřují nás k pozornosti do sebe, svého těla, k vnímání sebe sama a svých vnitřních pocitů, které při tanci prožíváme, také nás spojuje se svým vnitřním vedením - intuicí. Je to meditace tancem.

Tímto tanečním konceptem pracujeme zároveň na 4 rovinách. Posilujeme a zvědomujeme fyzickou rovinu (svaly, tělo), energetickou rovinu (životní síla), uvolňujeme či harmonizujeme rovinu emoční / duševní a čistíme, uvolňujeme mentální (mysl).

 


 

KURZY, KTERÉ V TUTO CHVÍLI NEJSOU OTEVŘENY:

HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE s Irenou

Nový termín kurzu bude v druhé polovině roku. Sledujte sekci Aktuality nebo se u Štěpánky zapište na seznam zájemkyň (stepanka.vagnerova@seznam.cz).

HJT pomáhá přirozenou cestou při problémech způsobených hormonální nerovnováhou (podloženo věd. studií):

  • premenstruační syndrom (PMS), polycystické vaječníky, cysty na vaječnících,
  • neplodnost způsobená hormonální nerovnováhou nebo špatným prokrvením pánevní oblasti
  • ztráta menstruace / ovulace, nedostatečná činnost štítné žlázy,
  • nepříjemné symptomy menopauzy (návaly, nespavost aj.),
  • osteoporóza, vypadávání vlasů, lámavé nehty,
  • deprese způsobené hormonální nerovnováhou, nerozhodnost, emocionální nestabilita.

Irena Šorfová patří k nejzkušenějším lektorkám hormonální jógy pro ženy v ČR, získala certifikát od Dinah Rodrigues v roce 2007. Je rovnež certifikovanou lektorkou Hormonální jógové terapie pro muže a pro diabetes, hatha jogy a kundalini jógy a meditací (700hrs). Své jógové lekce doplňuje relaxací s velkým symfonickým gongem. Irena učí v českém a pokud je třeba i anglickém jazyce.

DĚTSKÁ JÓGA s Janou

Děti jsou dar a naše budoucnost. Děti jsou učitelé lásky, přímočarosti, odpouštění a radosti z života. S dětmi vždy musíte být v srdci, opravdoví a nemít žádná očekávání.

Jóga přináší dětem radost, pohyb, sebevědomí. Děti cvičením yogy získávají nejen pevnější a zdravější tělo, ale osvojí si i jeho správné držení, dosáhnou lepší koordinace, rovnováhy a ladnějších pohybů. Navíc jim yoga pomůže se daleko lépe soustředit, vnímat a zvládat své tělo, i snadněji zvládat stresové situace. Cvičení učí děti odpočívat – závěrečné relaxace. Kromě toho yoga rozvíjí fantazii a představivost, učí úctě k sobě a okolí, pozitivně formuluje charakterové vlastnosti.

Mým základem je respektující přístup k dětem. Celá lekce je vedená dle aktuálního rozpoložení dětí. Reaguji na podněty a potřeby dětí. Cvičení doplňuji povídáním o tom, jak se dnes cítíme – pocitech, které každý den všichni prožíváme. Zamýšlíme se nad kartami s moudrostmi (karty Lucie Ernestové). Na závěr hodiny se děti navzájem masírují. Při relaxaci děti hrají na hudební nástroje – tibetská mísa, koncovka, zvonkohry. Děti se hrou na hudební nástroje učí zklidnění a procítění, jakým způsobem na hudební nástroj hrát, aby pociťovali hru jako příjemnou.

Při hodinách cvičíme jednotlivé pozice, sestavy, děti postupně skládají svoje vlastní sestavy, hrajeme různé yogové hry, dbáme na správné provádění pozic - zapojováním opor nohou a rukou. Také cvičíme ve dvojicích. U mladších dětí vkládám do hodiny více říkadel, pohybu a her.

Miluju život a vše co k němu patří… Těším se na Vaše ratolesti, Jana

JÓGA PRO TEENAGERY s Dájou

Jóga je vhodná úplně pro každého – a to platí zvláště pro dospívající. Může pomoci mladým lidem najít vnitřní klid, jistotu, stejně jako fyzickou kondici a uvědomění si svého vlastního těla. Puberta je jedním ze základních životních období ve vývoji člověka. Je to období fyzických změn, kdy se dítě mění v dospělého jedince. Projevuje se bouřlivými citovými přirozenými projevy, při kterých se dospívající zkoumají, objevují a hledají svou vlastní identitu.

Vlivem puberty dochází k hormonálním výkyvům v organismu dospívajících, a to ovlivňuje jejich tělesný i psychický vývoj. Toto období se vyznačuje nečekaným a častým střídáním nálad, díky tomu dospívající prožívají každý den nesčetné množství emocí, potýkající se s novými situacemi (zklamání, vlastní identita, láska, kamarádství, sebedůvěra a soběstačnost). 

V hodinách jógy se budeme soustřeďovat na posílení imunity, správné držení těla, zdravou chůzi, správný tok energie v těle, zlepšení kapacity plic a na krevní oběh. Pravidelné cvičení jógy napomáhá k větší sebedůvěře, harmonii a pomáhá uvědomění si vlastního těla v různých fázích. V době, která je orientována na výkon, musíme předcházet úzkostným stavům teenagerů, nepřijetí, malé sebedůvěře a naopak vyzvednout jejich jedinečnost.

Jóga je pokládána za cvičení pro vnitřní klid, umožňuje teenagerům obstát v této nelehké době. Teenageři, ale i ostatní zájemci se naučí pracovat se svým měnícím se tělem, rozvíjet a zvládat své emoce, rozvíjet svojí osobnost a všechny změny akceptovat s láskou . 

JÓGA PRO STŘEDNÍ VĚK s Dájou

Kurz jógy pro střední věk je vhodný při hormonálních změnách - při přechodu, při užívání hormonální antikoncepce, ale i pro ženy a muže, kteří chtějí vnímat své tělo zevnitř a pracovat se svojí vnitřní součástí, aby tzv. „tělo neobtěžovalo“. Tato jemná jóga pomáhá při různých problémech, například při silné a bolestivé menstruaci, nedostatečné činnosti štítné žlázy, hormonální nerovnováze, při menopauze - návaly, nervozita, nespavost, při akné, při inkontinenci, proti stresu a dalších problémech současného života. U mužů pomáhá preventivně s problémy s prostatou, při migrénách, proti stresu a úzkostným stavům, včetně depresí z současného rychlého způsobu života.

Jde o cvičení, které posílí Vaše orgány - játra, slinivku, slezinu a další pohlavní žlázy, včetně nadledvinek a samozřejmě štítnou žlázu. Cílem cvičení je harmonizování fyzického těla, včetně našeho hormonálního systému přirozenou cestou.

Ráda bych předala i své osobní poznatky, jak jsou naše nohy, kyčle a ramena propojena, a jak problém v jedné části můžeme ovlivnit cvičením jiné části vlastního těla. Tuto jógu cvičím již 2 roky a mám s ní výborné zkušenosti, jedná se o jemnou jógu.

PŘÍPRAVA PODZIMNÍ ODOLNOSTI s Aničkou

Prožíváte každou zimu s plným nosem a zánětem dutin? Také jsme tím trpěli. Naštěstí už víme, jak na to!!! Pomohli jsme sami sobě, pomůžeme i vám.

Lektorka "Zpívání pro tělo i duši" Anna Nosková nabízí nový kurz, na kterém se naučíte, jak využít potenciálu vlastního těla a hlasu ke zlepšení funkce horních cest dýchacích. Kurz je vhodný při problémech s dutinami i preventivně pro jejich imunitu. Toto cvičení účinně předchází zdravotním komplikacím dutin a zároveň zlepšuje celkovou tělesnou i duševní kondici. Přijďte se naučit využívat svůj vlastní hlas jako lék. 

Budeme pracovat v souhře obličejových dutin, šíje, beder, pánve, kolen a chodidel. Pomocí vedeného zvuku tonizujeme sliznice dutin. Na rozdíl od úterního kurzu "Zpívání pro tělo i duši", je tento více zaměřen na cvičení a bude téměř bez písní. Použijeme tónů. V obou kurzech pečujeme mimo jiné i o zdravý postoj a páteř.

Pomocí jemných hlasových cvičení v kombinaci s aromaterapií se očistí, zvlhčí a regeneruje sliznice dýchacích cest. Rozptýlíme esenciální oleje jako eukalyptus a borovice (podle potřeby skupiny). Díky cvičením se tyto esence dostanou do všech zákoutí.

JÓGOVÁ TERAPIE S PRVKY HATHA JÓGY s Daínou Priti

„Tělo je hliněná nádoba, která se vypaluje jógou“

Moje hodiny jógové terapie založené především na poznatcích Biharské školy Svami Shivanandy (Indie), a také světově známých osvícených mistrů jógy Andreje Levšinova, Ilyi Žuravljova, Alexeje Kiseljova (Rusko), u kterých se mám čest učit.

Na mých hodinách jógy se seznámíte s filosofií jógy a principem hatha jógy. Obsahem se lekce budou od sebe mírně lišit. Jóga vnímá člověka jako sestavu obalů (fyzického a psychického). Během lekcí se snažím dávat cvičení pro každý z nich – uvolňující cviky pro tělo, ásany, dynamické přechody mezi ásanami, dýchací techniky, relaxace.

Kurz je vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé. Těším se na všechny, kteří se chtějí pozastavit a přehodnotit svůj životní styl, poznat lépe sebe sama a rozšířit okruh přátel se stejným názorem na život.

Daína Priti

MEDITACE "DOVOL MI ZASÍT LÁSKU" s Daínou Priti

Tato meditace je věnovaná lásce v nejširším slova smyslu. Je nad rámec romantické lásky k člověku. Všemocná síla, která je vložená do této meditace, je schopna pomocí energie lásky úplně proměnit váš život – učinit ho šťastnější a obohacený. Už po první hodině meditace si všimnete, jak se k lepšímu mění vaše existence.

V první části si trochu zacvičíme uvolňující jógové cviky v rytmu dechu. Ve druhé části se ponoříme do prožitkové meditace. Budeme se učit meditovat, kultivovat stav myšlenek, uvolňovat mentální bloky, otevírat v sobě vnitřní potenciál a měnit svůj život k lepšímu.

Lekce se koná při minimálním počtu 4 účastníků. Maximální počet je 8 osob.

Těším se na vás všechny, Daína Priti

DĚTSKÁ JÓGA (S ANGLIČTINOU) s Klárou

Nechte vaše děti ochutnat svět jógy prostřednictvím nejrůznějších her a říkanek. Nesoutěživé pojetí dětské jógy je formou hravě pojatého pohybového cvičení.

Jóga přináší dětem větší pružnost, pohyblivost, pevné svaly, lepší držení těla, výrazně zlepšuje koordinaci a smysl pro rovnováhu. Budeme provádět i jednoduché dechové techniky, stejně tak se děti budou učit relaxovat. Pokud jsou ásany prováděny správně, dochází k rozvoji soustředění, představivosti a tvořivosti.

Jóga pro děti pomáhá sebepoznání, učí vnitřní disciplíně a koncentraci. Jednotlivé polohy vycházejí z přirozených pohybů zvířat, cvičíme zvolna, bez švihů, pohyb je stále vědomě kontrolován. Budeme společně zdravit sluníčko, měnit se v motýlky, křičet jako lvi, vyprávět si příběhy, kreslit a mnoho dalšího. Hodiny jsou částečně vedeny v anglickém jazyce.

Na vaše ratolesti se těší trojnásobná maminka, Klára