Jana BOUROVÁ

dětská jóga

Yoga je cestou sama k sobě

Děti jsou dar a naše budoucnost. Děti jsou učitelé lásky, přímočarosti, odpouštění a radosti z života.

S dětmi vždy musíte být v srdci, opravdoví a nemít žádná očekávání.

Jóga přináší dětem radost, pohyb, sebevědomí. Děti cvičením yogy získávají nejen pevnější a zdravější tělo, ale osvojí si i jeho správné držení, dosáhnou lepší koordinace, rovnováhy a ladnějších pohybů. Navíc jim yoga pomůže se daleko lépe soustředit, vnímat a zvládat své tělo, i snadněji zvládat stresové situace. Cvičení učí děti odpočívat – závěrečné relaxace. Kromě toho yoga rozvíjí fantazii a představivost, učí úctě k sobě a okolí, pozitivně formuluje charakterové vlastnosti.

Mým základem je respektující přístup k dětem.

Celá lekce je vedená dle aktuálního rozpoložení dětí. Reaguji na podněty a potřeby dětí. Cvičení doplňuji povídáním o tom, jak se dnes cítíme – pocitech, které každý den všichni prožíváme. Zamýšlíme se nad kartami s moudrostmi (karty Lucie Ernestové). Na závěr hodiny se děti navzájem masírují. Při relaxaci děti hrají na hudební nástroje – tibetská mísa, koncovka, zvonkohry. Děti se hrou na hudební nástroje učí zklidnění a procítění, jakým způsobem na hudební nástroj hrát, aby pociťovali hru jako příjemnou.

Při hodinách cvičíme jednotlivé pozice, sestavy, děti postupně skládají svoje vlastní sestavy, hrajeme různé yogové hry, dbáme na správné provádění pozic - zapojováním opor nohou a rukou. Také cvičíme ve dvojicích. U mladších dětí vkládám do hodiny více říkadel, pohybu a her.

Sama yogu žiji 20 let. Dovedlo mě k ní hledání smyslu života. Během této životní etapy mě neprovázela vždy jen yoga, ale i cvičení 5 Tibeťanů, Tajchi, Chi kung.

Během této doby jsem také přirozeným způsobem porodila dvě úžasné děti, které mě naučily být lepším, nesobeckým a milujícím člověkem, a se kterými společně vytváříme prostor na spokojené žití. Od malička byly vedeny k yoze. Navštěvovaly lesní školku. Nyní studují na Waldorfské škole. A prostě jsou skvělé.

Dětskou yogu jsem začala vést před 5 lety v lesní školce a o rok později v lesní škole. Poté další školní skupiny v Nižboru a Hýskově. Každá skupina je jiná, každá má hodina je jiná. V Loděnicích vedu yogu pro dospělé.

Certifikovaný kurz dětské yogy jsem vystudovala u Hanky Luhanové CAJD. Instruktora yogy dokončím v prosinci 2018 u Gabrieli Frintové. Pět let jsem studovala terapie pro dospělé, ale i pro děti (One Brain a další). Navštěvovala jsem semináře Montessori, Waldorfské, Respektovat a být respektován.

Miluju život a vše co k němu patří…

>> zpět na LEKTORKY