Štěpánka VÁGNEROVÁ

zakladatelka studia, jógová terapie pro správné držení těla

Má cesta k józe byla dlouhá. Až po třicítce jsem přišla na to, co mě v životě naplňuje. Nevadí! Jsem šťastná, že se tak vůbec stalo. Jóga mi otevřela oči i srdce. Díky ní jsem pochopila, že tajemství života nenajdeme na vrcholu hory nebo zakopané pod zemí, ale ve svém nitru.

Vystudovala jsem Vysokou školu ekonomickou v Praze, pracovala v nadnárodní společnosti, PR agentuře a posléze i "na volné noze" - převážně jako konzultant pro efektivní marketingovou komunikaci. Po deseti letech strávených v obchodní mašinérii jsem se rozhodla naplnit své skutečné poslání. Přečetla jsem řadu ojedinělých knih a absolvovala obohacující kurzy a semináře.

Úplně prvním lektorským jógovým kurzem pro mne bylo léto strávené s Davidem Vendettim a Toddem Skoglundem ze South Boston Yoga. Díky nim jsem otevřela srdce sama sobě, bez čehož nelze předávat lásku druhým.

Za doposud největší dar považuji tříleté studium jógové terapie u doktora Jiřího Čumpelíka, které mi umožnilo úplně jiný pohled na jógu. Z mých dynamických takříkajíc "strečingových" hodin vinjása jógy se najednou staly lekce pomalejší, inspirované vývojovou kineziologií, se zapojením nových opor, které vedou nejen ke správnému držení těla, kvalitnějšímu dechu i prožitku, ale zejména k novému vnitřnímu nastavení, a to i v běžném životě. S oblibou říkám, že na lekcích "formátujeme naše disky". Hluboko v našem nitru přepisujeme staré programy, což má dlouhodobé účinky. Ikdyž jsou lekce pomalejší, nedá se říci, že jsou snadné. Nalézt správné nastavení nemusí být pro každého procházka růžovým sadem. Přesto lekce přinášejí radost z pohybu, cestu k uzdravení, vnitřnímu klidu a harmonii. Propojením správného hlubokého nastavení, pohybu a dechu, můžeme lépe vnímat své tělo a mysl, být k sobě upřímní, respektovat své možnosti a poznávat tak své skutečné já.

Díky jógové terapii vnímám studium i lektorství jógy s obrovskou pokorou, s radostí předávám lásku a naději druhým.

Štěpánka

Absolvované kurzy, např.:

  • Jóga a jógová terapie (PhDr. Jiří Čumpelík, Ph.D., PhDr. Václav Lepičovský a jiní) - trenérská licence A
  • Yoga Alliance Certified Teacher Training (South Boston Yoga - David Vendetti a Todd Skoglund)
  • Hormonální jógová terapie pro ženy dle Dinah Rodriguéz (Irena Šorfová) - nejedná se o lektorký kurz
  • Dornova metoda a Breussova masáž (MgA. Zuzana Prouzová-Lehrmann)
  • Reiki I. a II. (Mgr. Zbyněk Kostrhun)
  • Tělo a stres (CKP Dobřichovice - PhDr. Filip Abramčuk Ph.D. a Mgr. Tereza Koryntová)
  • Masér pro sportovní a rekondiční masáže (REFIT SH s.r.o.)

REFERENCE:

"Jóga se Štěpánkou? To je něco, bez čeho už by se mi nechtělo být. Chybělo by mi její pojetí jógového pohybu, příjemné vedení při lekcích, schopnost navést nás, klienty k lepšímu (nebo dokonce správnému) nastavení ásany, dokonalé ukázky správného pohybu na jejím vlastním těle, trpělivé a nekonečné opravování nastavení našich těl. Štěpánčiny lekce jógová terapie ovšem nejsou pro každého. Rozhodně ne pro toho, kdo hledá rychlá řešení a touží po „pekáči buchet“ na břiše. Štěpánka jde svým vedením velmi hluboko, zvědomuje zdravé pohybové vzorce, které u většiny z nás čas zanesl více či méně nezdravými pohybovými stereotypy. Je báječné, že to, co si od ní člověk odnese, je možné zakomponovat do běžného života, ať už to znamená postavit se lépe ve frontě, najít lepší sed na kancelářské židli nebo doma uklízet s lepším zapojením opor. Ještě lepší je to, že objevování hnízd s netušeným napětím, jejich rozpouštění, zapojení dávno zapomenutých svalových skupin, zkrátka to, co se odehrává a mění v tělesné rovině, vede k postupným změnám i v rovině mentální. Já například se už tolik nebojím jezdit autem do center velkých měst, neřídím přikrčeně a sraženě a dokážu se nadechnout i ve změti pražských jednosměrek. Větší vnitřní jistotu nacházím i při málo příjemných vyjednávacích rozhovorech na úřadech, v práci a se členy širší rodiny. Někomu se to může zdát málo, ale já v těchto situacích prožívám po mnoha letech úplně nové pocity. Zkrátka a dobře, Štěpánčině józe vděčím za mnohé." Blanka P.

 

"Milá Štěpánko, chtěla bych ti ze srdce poděkovat za Tvé velice inspirativní cvičení pro děti z našeho krasobruslařského oddílu. Cviky a hlavně metody cvičení úžasně fungují i při tréninku na ledě. Díky jógové terapii jsem pochopila hodně z fyziologie pohybu a pohyb jako takový pro mne dostal zcela nový smysl. Objevování nových "světů" mě baví :-) Děkuji, že jsem se s Tebou mohla potkat." Šárka Seidlová, trenérka TJ Kraso Beroun

 

"Štěpánku jsem poprvé potkal na Planet festu v Berouně, kde měla krátký ukázkový workshop o tom, jak náročné je správně ležet, stát, natož chodit. Jelikož mám dlouhodobě problém se zády a ve větru jsem cítil, že by to s tím mohlo trochu souviset, zašel jsem k ní i na pár lekcí terapeutické jógy. Je to náročné na zvědomění si každého pohybu, ale musím říct, že cítím už po pár lekcích znatelné změny. I když záda občas zabolí, už vím, kde je zakopaný pes a dokážu si pár cviky bolest odblokovat. Takže za mě určitě doporučuju! :)" Jakub Š.

 

"Milá Štěpánko, jógou jsem si začala mordovat tělo teprve nedávno, cca něco málo před rokem a půl. Bez velkých předsevzetí. Jen tak z legrace, když jsem slyšela vyprávět mé kamarádky začátečnice, co všechno se dá zažít. A dnes musím říci, že by mi bylo bez jógy smutno. To, co mé tělo za tu krátkou dobu dokáže (i v mém věku) považuji za neuvěřitelné. To je ale zřejmě zcela běžné. Co už tak běžné není, je změna mého zdravotního stavu. Když jsem před 38 lety přišla do jiného stavu, dostala jsem vasomotorickou rýmu, což znamenalo celoroční rýmu a ztrátu čichu, a projevily se i těžké alergie na kde co. Za ta léta jsem absolvovala skoro vše dostupné - od lékařské vědy, výzkumného ústavu, léčitelů až po čínskou medicínu. Ale až při tvém zatnutí malíkových hran, brady do šuplíku a otvírání kyčlí jsem se po tak dlouhé době nadechla nosem a občas začínám i cítit. Tak přeji zdárné zakončení studia a těším se na Tvé další zázraky." Iva K.

 

"Milá Štěpánko, vzhledem k tomu, že jsi mi skutečně vrátila radost z jógy, ráda napíšu několik vět. Celý svůj život se opakovaně vracím k praktikování jógy. Ke Štěpánce jsem původně šla „pouze“ rehabilitovat svá bolavá záda a rameno. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se setkala s neuvěřitelně přívětivou bytostí, která mi pomohla lépe se hýbat, zapojovat své vědomí do svých postojů (a to v doslovném i přeneseném slova smyslu) a přenášet radost z jógy do každodenního života. Ukázala mi jógu praktikovanou s láskou a úctou k vlastnímu tělu a duši. Přestože jsem o tom hodně četla, ona to byla, kdo mi ukázal, že to v praxi funguje a každá její hodina je pro mě velkým svátkem. Opět jsem si zvykla věnovat se józe i mimo společná cvičení. A to vše díky Štěpánce a jejímu umu a její schopnosti předávat jej dál." S díky Hanka K.

 

"Ahoj Štěpánko, pokusím se zhodnotit jógu s Tebou. S cvičením vinyasa jógy jsem začal v září 2013 jako s poslední nadějí na zlepšení potíží s kolenem, bolesti kyčlí a problémů s držením těla. Už po první lekci jsem se cítil euforicky, jako kdybych omládnul o 10 let. Během 1 měsíce cvičení přestaly potíže s kolenem a kyčlemi. Držení těla se mi začalo zlepšovat postupně díky zapojování hlubokého stabilizačního systému. Po psychické stránce na mě lekce působily také velice dobře, na lekce jsem se těšil, kromě samotného cvičení se mi líbila relaxace při hudbě, líbila se mi i Štěpánka, a také na závěr zajímavé povídání na duchovní a filosofická témata. Lekce byly velice přátelské a Štěpánka moc milá." Vašek C.

 

"Ahoj Štěpánko, v létě tomu budou 2 roky, co jsem byla u Tebe na józe poprvé. Je nutné říci, že to tehdy byla pro mě úplně první lekce jógy v životě. A byla jsem velmi mile překvapena. Předtím jsem se o jógu nijak podrobněji nezajímala, ale myslela jsem si, že to je víceméně meditace, což by na mě asi moc nebylo, na to nemám dost trpělivosti a asi jakéhosi vnitřního klidu. Vzhledem k tomu, že mám chronický zánět v SI kloubu, tak nemohu dělat "skákavé" sporty, proto jsem tehdy na doporučení vyzkoušela Tvé lekce. Maximálně mi Tvé hodiny vyhovují, cítím se po lekci vždy krásně protažená, i když samozřejmě čas od času něco bolí, ale "příjemně", protože jsme se třeba narovnávaly do správných pozic. Líbí se mi, že nám pokaždé trpělivě připomínáš, jak máme správně držet tělo, na co si dávat pozor, jak dýchat apod. Je tolik věcí, na co si má člověk dávat pozor, aby to cvičení dělal správně, že téměř každý na něco zapomeneme a děláme to chybně, i když to není pro nás nové cvičení. Jak víš, tak se snažím chodit pravidelně jednou týdně a za ty téměř 2 roky cítím zlepšení (či spíše lépe řečeno necítím zhoršení v mém SI kloubu, i když se jedná o progresivní onemocnění), což přičítám i Tvým hodinám jógy a jógové terapie. Vedle této velmi pozitivní fyzické stránky bych ráda zmínila i ten kladný psychický dopad. Tvé hodiny jsou velmi příjemné, jsi na nás vždy velmi milá, usměvavá a pozitivně naladěná, což se pak přirozeně a samo přenáší i na nás. Je velmi milé aspoň jednou za týden "vypnout" na 90 minut a věnovat se jenom sobě v klidné a příjemné atmosféře. Cítím se po Tvých hodinách vždy velmi pozitivně naladěná a plná vnitřní síly na "boj" s běžným všedním životem :) Moc Ti děkuji za milé a přínosné lekce a budu se těšit na další! :) Přeji Ti úspěšné dokončení závěrečné práce a pak i celého studia!" Lucka M.

 

"Milá Štěpánko, jógová terapie s Tebou je velmi přínosná. Byla pro mě vynikajícím doplňkem do aštangy s Mončou. Kombinace obojího mi umožnila rychlé zlepšení v aštanga. Naučila mě, jak správně držet tělo, jak správně dýchat a správně a funkčně zapojit chodidla nejen při cvičení, ale hlavně v běžném životě při chůzi, jak otevírat hrudník a uvolňovat kyčle. Zbavila mě bolesti v zádech a hlavně řezavé bolesti na chodidlech v oblasti haluxů. Cviky od Čumpelíka byly velmi užitečné a funkční, bohužel jsem je trochu pozapomněla. Šlo o různé varianty vstávání ze sedu při zapojení chodidel a hlavně úmyslu, že? Musím si je zopakovat :o). Naučila jsem se správně sedět na tvrdé židli u stolu, správně sedět v autě. Na józe jsem se naučila nemyslet a tím si krásně odpočinout. Úžasná byla i závěrečná jasmínová masáž nebo pohádky (např. ta o Lepichlupovi). Výborná byla relaxace se zvednutýma nohama opřenýma o stěnu a s bedry podloženými cihličkou nebo s nohama na židli. Účast na Tvých hodinách mi přinášela radost a dobrou náladu. Měla jsem Tvé hodiny moc ráda. Jsem Ti velmi vděčná, že jsi založila Yogaway, kam pravidelně chodím a mám z toho velkou radost a kde jsem našla spoustu nových kamarádek. Tvé hodiny mi chybí, ale pro mě je nereálná účast na lekcích, které začínají v 16 nebo v 17h, to jsem ještě v práci. Srdečně zdraví a za vše děkuje, Anička V."

 

"Ahoj Štěpánko, i když už k tobě nechodím, protože se v naší vesnici našel soused, který jógu cvičil, tak máme vesnické cvičení, ale můžu tvou terapii jednoznačně ohodnotit na maximum. Víš jak jsem přišla zkřivená, uhnutá na pravou stranu, s velkými bolestmi v zádech a kyčlích. A nyní chodím rovně a bolesti jsou minimální. Přeji ti zdárné ukončení studia a hodně radosti s miminkem. Vlasta V." (62 let)

 

"Ahoj Štěpánko, vzpomínám si na moji úplně první lekci jógy s Tebou, kam mě přivedla Marta, i na to, jak jsem byla frustrovaná z toho, jaký jsem nesporta, jak náročná mi tehdy lekce přišla, připadala jsem si neohrabaná, nešikovná, říkala jsem si, že tohle nemůžu nikdy "dát". Ale Ty jsi nás hned na začátku uklidnila, že jóga není o tom umět všechno dokonale, že je to hlavně o nás, našem těle, našich limitech, které můžeme postupně překonávat a hlavně se naučit rozumět svému tělu a cítit se dobře. Na těle, i na duši. Často si na Tebe i mimo lekce vzpomenu, když se snažím o správné držení těla, rovnám páteř, zatahuju bradu do kapsy, dýchám do stran. I při běžných činnostech, třeba v kuchyni při vaření. Vždycky jsem, co se pamatuju, měla vystouplé lopatky, jen zamávat a odletět (přestože jsem jako malá dělala osm let balet a křivá nebo shrbená jsem nikdy nechodila). Teprve teď a trvalo to dlouho, jsem se naučila, jak lopatky schovat "do kapes", jak ovládat svaly pod nimi (na které nás často upozorňuješ), a že tam vůbec nějaké mám. Myslím na to a hlavně už vím, jak na to. Naučila jsem se dýchat. Umět se nadechnout do různých částí těla, prodýchat bolest, prohloubit dýchání. Hodně mi pomohl dech "udžájí". Taky jsem objevila, že s prsty na nohou se dá hýbat! A vůbec si víc uvědomuju a dávám pozor na to, jak stojím, chodím, jestli mi nepadají kotníky, nemám "prošlajflá" kolena... Nebolí mě záda! Bederní páteř mám už delší dobu úplně v pohodě. Jen občas ještě bojuju s krční páteří. Tam musím ještě zapracovat. Rozhýbala jsem prsty na nohou! Zní to legračně, ale je to tak. Dřív jsem je prostě neovládala, nebyly moje. Teď už jsou. I malíček. A hlavně, každá lekce je ohromný relax, zážitek, vytržení z každodenní rutiny, pohlazení po duši. Nabíjí mě. Za to všechno velké díky Tobě. Markéta S."

 

"Ahoj Štěpánko, cvičení se mi moc líbí, ač nejsem pokročilá jogínka tak jako většina účastníků kurzu. Tebou prezentované cviky pro mě jsou pochopitelné (ač ne vždy mnou proveditelné). Nikdy jsem ještě nezažila „cvičitele“ tak poctivého. Z lekcí vždy odcházím pozitivně naladěná, s dobrým pocitem, že jsem něco udělala pro tělo a ducha. (Až na jednu, kde mi cviky moc nešly, myslím srdeční čakra. Nejsem prostě laskavý člověk, na tom musím pracovat…) Pokud bych cvičila denně i doma, cvičení by pro mě znamenalo větší fyzický i psychický rozvoj. Bohužel mé cvičení doma poněkud pokulhává a omezuje se většinou na pozdravy slunci vzhledem k péči o dítě, domácnost a práci. Uvítala bych kurz vypsaný 2x týdně. Tedy dvojnásobný kurz. Bylo by fajn, kdyby se na té druhé hodině v týdnu zopakovaly cviky z té první hodiny, tak aby se člověku správné provádění cviků dostatečně zažilo. Řešení tu ale je, příště se můžu přihlásit prostě na dva běhy kurzu současně. Velice pozitivně hodnotím poskytnuté nákresy cviků a zasílání mandal! Lekce jsou prostě paráda. Ráda bych navštěvovala i Tvé jiné kurzy. Krásné jaro! Lenka D."

 

"Ahoj Štěpánko, kdysi jsem napsala: "Milá Štěpánko, skoro 2 roky jsem pro sebe hledala správný kurz jógy a čekání se vyplatilo. Tvé hodiny mi nejen pomáhají od bolestí páteře, ale vždy mi dodají spoustu energie. S lidmi, které tam potkávám, je mi moc dobře. Opravdu děkuji, že mám v dnešní uhnané době plné stresu možnost na chvilku vypnout a ulevit nejen tělu, ale i duši." A dnes bych to znovu naprosto potvrdila a doplnila, že jsi opravdu výjimečná svým individuálním přístupem ke každému z nás. Díky Tobě se cítím fyzicky mnohem lépe, používám spoustu rad a cviků i mimo hodiny s Tebou a ZABÍRÁ TO! Po každé hodině se cítím celkově lépe a odcházím vždy s úsměvem. Kdybych měla úplně detailně, tak mi teď např. napadá, že jsem přestala nosit podpatky, často roztahuji prsty na nohou, rovnám se, když sedím u počítače, relaxuji a medituji mnohem více, bolí mi méně hlava, vybarvuji pravidelně mandaly... Díky a měj se krásně! Eva Š." (36 let)

 

"Milá Štěpánko, k tobě na jógu jsem chodila necelý rok. Před tvými hodinami, jsem moc nechodila sportovat a byla jsem často v depresích. Jednou jsem narazila na tvůj letáček u zubaře. Natolik mě zaujal, že jsem si u tebe domluvila první hodinu. Jakmile jsem začala hodit na tvé hodiny, bylo to jedna z nejlepších věcí co se mi událo. Po tvých hodinách jsem byla zrelaxovaná a šťastná. Celé tvé hodiny byly nabité energií, která mě vždy vydržela po celý týden. Postupem času, když se mi začali uvolňovat kyčle, jsem celý týden skoro probrečela. A měla návaly velkých emocí, což jsem nečekala. Po fyzické stránce, mi jóga pomohla odblokovat hrudní a krční páteř, se kterými jsem měla občas problémy, pomohla mi i posílit celé tělo a získala jsem větší kontrolu nad svým tělem i myslí, nehledě na to, že mám lepší držení těla :). Pomohla jsi mi určit, jakým směrem má jít můj život. Díky tvým hodinám jsem poznala Martu a chodím k ní na Taiji a Shaolin, což mě neskutečně baví. Sice už na hodiny jógy nechodím, ale některé její aspekty používám často, hlavně, když jsem ve stresu a potřebuji se uvolnit a vyčistit hlavu. Lucka T." (26 let)

 

"Jógová terapie se Štěpánkou mi otevřela úplně nový pohled na jógu a pohyb celkově. Začala jsem díky ní lépe poznávat svoje tělo, uvědomovat si pohybové stereotypy, vnímat a uvolňovat napětí v mých problematických partiích. Pomáhá mi být ve větším souladu s mým tělem a to nejen během samotného cvičení, ale při jiných sportech a v každodenních činnostech, jako je běžná chůze, sezení, pohyb během dne. Přinesla mi výraznou úlevu od bolestí zad a naučila mě rychleji rozpoznat, kdy mi tělo vysílá signály, že mu něco nevyhovuje. Velmi důležitá je pro mě také meditační část cvičení, duchovní rozměr, který pro mě lekce mají. I díky nim dokážu svému tělu lépe naslouchat než tomu bylo dříve. Jana B."

 

"Milá Štěpánko, ráda využívám této příležitosti, abych Ti poděkovala za to, že jsi mi ukázala základy jógy a  tím  způsobila, že se bez ní už neobejdu. Možná si ještě pamatuješ, jaké jsem měla ze začátku problémy s krční páteří, a to i přesto, že jsem celý život sportovala. Díky Tobě se cítím o mnoho líp a základy, které jsem se od Tebe naučila, využívám dodnes. Přesto, že s Tebou již necvičím (přešla jsem na „ashtangu“), na Tebe s láskou vzpomínám. Přeji Ti jen to nejlepší. Květa H." (62 let)

 

"Ahoj Štěpánko, jsem moc ráda, že se potvrdila moje intuice při výběru nabídek jógy v Berouně, kdy jsi mi popisem způsobu vedení svých lekcí vypadla jako jasná favoritka. Jak jsem ti říkala při našem prvním setkání, sportovala jsem celý život, ale byly to záležitosti spíše silové nebo vytrvalostně náročné. A najednou přišel nápad, že už by bylo třeba k čistému pohybu přidat i něco navíc a vyhrála jóga. A díky tobě obstála. Tvé klidné hodiny namixované z vlastního cvičení, trochy duchovna, ale i operativního řešení zdravotních problémů jednotlivých "jogínek" nasadily vysokou laťku. Vzhledem k mému stěhování se obávám, že najít tvoji následovnici bude velmi obtížné. Takže provádění slavné páně Čumpelíkovy baletky, úchopů na moje pochroumaná ramena a zapamatovaných meditačních technik bude jen na mně. Ale vždy to bude i se vzpomínkou na tebe a na tvého školitele. Yvona J."

 

"Ahoj Štěpánko, díky jógové terapii pod tvým vedením jsem si především uvědomila, jak mám křivou páteř. O tom jsem samozřejmě věděla už předtím, ale až díky józe s tebou jsem zjistila, jak přesně špatně stojím a jak správně bych se měla narovnat a pracovat s tím. Často na hodiny přijdu s bolavými zády, ale po každé lekci odcházím protažená, uvolněná a po psychické stránce úplně vyklidněná a odpočatá. Jen bych si ještě měla najít víc času na cvičení doma, abych takové pocity měla častěji. Krásny den, Lucka S."

 

"Štěpánko, jednoznačně tvé cvičení má u mě maximální hodnocení. V nelehké situaci mi ukázalo úplně jinou cestu v životě, zjistila jsem, že se taky mohu starat o sebe. Pohybově se mi uvolnily klouby a výrazně zlepšila stabilita. Prostě se díky Tobě cítím jako nový člověk, DĚKUJI a krásný den Hanka Š."

 

"Ahoj Štěpánko, Tvé lekce mi přinášejí důležitost dýchání, soustředění, pocit uvolnění až euforie po cvičení, zapojení hlubokého stabilizačního systému, který běžně moc nebo vůbec nezapojujeme, trénink správného postavení a zapojení svalů a tím si uvědomit to správné proudění dechu. Moc se mi líbí Tvůj přístup! Některé věci jsem využila i při práci s pacienty. Soňa V."

 

"Děkuji Štěpánce za krásné hodiny jógy! Po cvičení mám vždy spoustu energie a hlavně dobrou náladu!!! Lekce jsou pro mne úplný balzám na duši i tělo. Dlouho jsem hledala učitele jógy a už jsem našla. Lenka"

 

"Ahoj Štěpánko, nejdříve jsem jógu vyhledala kvůli zdravotním problémům - nic zásadního, jen bolení zad od nošení miminka. Postupně jsem zjistila, že mi tento způsob "relaxace" vrací sebevědomí a sílu. Začala jsem přemýšlet o svém těle, jako o "schránce", kterou musím opečovávat, aby mě chránila co nejdéle. I když jako čerstvá maminka objevuji rychlost vývoje své dcerky, jóga mi pomáhá, abych zpomalila a užívala si ty jedinečné, nevratné chvilky a radosti v jejím životě. Andrea"

>> zpět na LEKTORKY