Zdeňka KUDRNOVÁ

více druhů jógy

Pohyb v mém životě:

Zdravím vás, moje jméno je Zdeňka Kudrnová. Pohyb mě provází od dětství a je mou celoživotní oporou v dobrém i ve zlém. S rodiči jsme téměř každý víkend (občas byla příležitost i v týdnu) vyráželi na celodenní projížďky na kolech. Kolo bylo můj přepravní prostředek nejen po okolních vesnicích, ale i pro cestu do školy a musím říct, že z Dolních Štěpanic do Vítkovic to byla opravdu náročná cesta, celých 12 km stoupající kopec, uf. Ale ta zpáteční cesta domů :) na tu jsem se pokaždé hodně těšila, to byla jíííízda :) ...bohužel vždy trvala podstatně kratší dobu než ranní výšlap :D Kolo se mnou zůstalo i při studiích na střední škole, jezdila jsem na něm každý den 30 km do Semil. V teen věku jsem se zamilovala do vytrvalostního běhu a začala jezdit na krajské soutěže. Po přestěhování do Prahy mě v parcích fascinovali bruslaři na in-linech. Neodolala jsem a brusle si půjčila na vyzkoušení, hned po první jízdě bylo jasno :) Šla jsem do obchodu, koupila brusle a jezdím na nich do dnes :) V Praze jsem měla štěstí, protože moje bydlení bylo vždy v těsné blízkosti parků. Letenský park a Ladronka mají nádherné stezky jak pro běžce, tak pro bruslaře, byla jsem tam téměř denně. Na Břevnově kousek od mého bydliště byl dům Sokola, tam jsem měla možnost 2x týdně chodit na aerobik a 2x týdně na jógu. A právě tam začala má cesty s jógou která nikdy a nikde nekončí...

Jóga průvodcem mého života:

S jógou jsem se poprvé setkala v roce 1998. Pravidelně jsem 2x týdně navštěvovala lekce power jógy, byla to tehdy jediná jóga, která se v ČR praktikovala. V té době ještě nebyla žádná jógová studia, chodili jsme se protahovat do prostor Sokola. Od mého začátku se jóga v Evropě hodně měnila, vzniklo několik stylů a různých názorů. Jsem velice ráda, že jsem měla možnost různé styly vyzkoušet a jejich techniky prozkoumávat, ráda bych jmenovala: aštanga, vinyasa flow jóga, dynamická jóga, hormonální jóga, jin – jóga, Hot jóga, fasciální jóga, těhotenská jóga, atd.

Po 25-ti letech své jógové praxe jsem chtěla nabyté zkušenosti (nejen s jógou) předávat dál. Rozhodla jsem se proto absolvovat kurz instruktora jógy. Vybrala jsem kurz, který byl zaměřen na více stylů jógy vč. nauky o filozofii, historii, anatomii, kineziologii, pedagogice, hygieně, očistných technikách, výživě, první pomoci atd.

Osobně si myslím, že k dosažení vnitřního klidu, pružných svalů, uvolnění fascií a pojivové tkáně, pevné kostry, pohyblivých kloubů a zdravých, prokrvených orgánů, není důležitý styl jógy. Dle mé osobní zkušenosti v praxi je u jógy nejdůležitější, jak ásány provádíme, jak a jaký dech vedeme, jaký máme záměr a cíl. Pokud je vše provedeno v souladu a správně, pak jsme na cestě ke zdravému tělu a mladé mysli.

Kromě instruktora jógy jsem také masérka a díky neustálému zkoumání a kontinuálnímu vzdělávání se moje vnímání jógy každou jednotlivou ásánou a každým nádechem posouvá dál. Vnímám každý jednotlivý sval, který je v ásáně aktivní i neaktivní. Pozoruji, které svaly jsou zkrácené, kde jsou slepené fascie, které klouby je třeba více "promazat". Správným a pravidelným praktikováním jógy jako celku (dech, meditace, ásány, očistné techniky atd.) dosáhneme vnitřní rovnováhy, uvolnění svalového tonusu, harmonie zažívacího traktu, a dokonce můžeme zmírnit příznaky nebo se zbavit některých chronických nemocí.

Ráda se celý život všestranně vzdělávám. V civilním životě se mimo jiného zabývám zdravou výživou a zajímá mě člověk jako celek. Pevně věřím, že pohyb a zdravá mysl se mnou ještě dlouho zůstanou.

Na závěr bych z desítek knih, které jsem za poslední roky četla či poslouchala, ráda zmínila a doporučila alespoň několik výjimečně přínosných: "Proč spíme?" od amerického neurobiologa Matthewa Walkera, od "Cirkadiánní kód: Jak žít v souladu s biorytmem svého těla" od amerického výzkumníka a profesora molekulární biologie Satchina Pandy, "Kód života: Jak z nás DNA dělá to, kým jsme" od britského spisovatele a vědce Jamese Watsona, jednoho ze spoluobjevitelů struktury DNA,, "Meridiány – dráhy života" slovenské autorky Zuny Vesan Kozánkové, všechny knihy od Yuvala Noaha Harariho, izraelského historika a filozofa, profesora světových dějin na Hebrejské univerzitě, a také úchvatné knihy Petera Wohllebena, německého lesníka, který píše o fungování lesních ekosystémů.

Budu se těšit na setkání s vámi, kdo se rozhodnete přijít a protáhnout se mnou.

Vedu soukromé lekce a lekce v několika studiích v Praze, Černošicích a Dobřichovicích.

Chcete-li získat více informací o nabízených službách, můžete mě kontaktovat:

  • Telefonicky, SMS, WA: +420 735 145 555
  • E-mailem: zdenka@uvolnenitela.cz
  • WEB: https://www.uvolnenitela.cz/

Termín si můžete rezervovat zde:

 

>> zpět na LEKTORKY